top of page

Liczebniki główne - pomysły na powtórki i ćwiczenia

Przyswajanie polskich liczebników to droga przez mękę. Wie o tym każdy, kto uczy. A jeszcze lepiej ten, kogo staramy się nauczyć. Nawet te główne są długie, naszpikowane dwuznakami, a wymowa nie pokrywa się z zapisem. Uczniowie narzekają, że nie sposób ich spamiętać, zrozumieć w sklepie czy na szybko powiedzieć tak, by inni wiedzieli, o co im chodzi.


Aby nie zanudzić siebie i kursantów szablonowymi ćwiczeniami, podrzucam garść pomysłów na to, jak w przyjemny sposób przemycić utrwalanie liczebników na lekcje #jpjo.


1. Lotto

Po kliknięciu w link, traficie wprost na ostatnie losowanie Lotto. Co w nim fajnego? To, że prezenterzy czytają wyciągnięte numery powoli, a każdemu towarzyszy ujęcie kuli. W wersji „zero dodatkowej pracy dla lektora” poproście uczniów o zanotowanie wyników losowania ze słuchu.

Lubiący przygotowywać dodatkowe materiały mogą pokusić się o odrobinę zabawy - poprosić uczniów o wytypowanie rezultatów na przygotowanych do tego kartkach, a potem sprawdzenie swojego szczęście.

ree

2. Domino

Pora na małe wyznanie - jestem gadżeciarą. Na każdą lekcję przynoszę jakiś rozweselacz - karty do gry, pocztówki, story bits lub domino. To ostatnie doskonale nadaje się do ćwiczenia liczebników. Kropki traktuję jak cyfry - na pierwszej połówce jak dziesiątki, na drugiej - jedności. Z kostek można też budować daty, godziny i liczby czterocyfrowe. Albo po prostu pograć w domino, prosząc o wypowiadanie na głos liczby na dokładanej kostce. Ta aktywność ożywi nawet jedne z pierwszych lekcji jpjo.


3. Po polsku po Polsce

A konkretnie lekcja 3 poświęcona produktom spożywczym i ich cenom (link tutaj). Do wypróbowania polecam interaktywne ćwiczenia 6, 7 i 8 z części Stacja 2 „Po południu - idziemy na obiad w Gdańsku”. To najłatwiejsze, czyli szóste polega na rozumieniu ze słuchu cen dań w restauracji. Najtrudniejsze ósme - na wskazywaniu w aplikacji szybko wypowiadanych kwot.

Aplikacja, która towarzyszy podręcznikowi „Po polsku po Polsce” z pewnością nie jest dla was nowością. A jeśli jest, przetestujcie też inne tematy. Wielu moich uczniów chętnie wykorzystuje je do samodzielnych powtórek.


ree

4. Budżet na restaurację

Pozostańmy na chwilę przy zamawianiu jedzenia. Do tej aktywności potrzebujecie strony z menu drogiej restauracji. Ustalcie z uczniami budżet, w którym muszą się zmieścić i zasady zamawiania. Dla przykładu za kwotę 250 złotych muszą zaproponować po jednej pozycji z przystawek, dań głównych, dodatków i deserów dla osoby, która nie je mięsa, ale je ryby. Pomysły można mnożyć w nieskończoność. Ważne, by przy prezentacji wyborów uczniowie podawali na głos ceny.


Komentujcie śmiało i dzielcie się swoimi patentami na utrwalanie liczebników.

Comentarios


Bądź na bieżąco

© 2016 by Iwona Głowacka
Proudly created with
Wix.com
 

Telefon

T: +48 604 722 010

Kontakt i lokalizacja

jezykidlabiznesu@gmail.com

Ursynów |Warszawa |Polska 

  • Facebook Clean
  • Biały LinkedIn Icon
bottom of page