top of page

Polskie przesądy

Zaktualizowano: 23 paź 2019

Wyszperałam coś fajnego dla wszystkich, którzy chcieliby porozmawiać o przesądności Polaków – z użyciem gotowego materiału z mojej strony lub według własnych pomysłów.


Kto nigdy nie zrobił niczego, żeby nie zapeszyć? Śmieszne rytuały, które przylgnęły do nas nie wiadomo kiedy i za czyją sprawą. Ja mam taki jeden po babci. Niewielu o nim wie. Choć zdarza mi się przyznać do tej słabostki, gdy rozmawiamy z uczniami o przesądach.

Bo temat zabobonów – osobistych czy narodowych sprowadza lekcję na fajne ścieżki. Tego, co nas łączy. I tego, w jak zabawny sposób się różnimy. Weźmy taki odpukiwanie w niemalowane drewno. Żeby nie zapeszyć, Francuz nie będzie szukał deski. Popędzi dotknąć pierwszego lepszego drzewa (lub drewna), bo tamtejszy odpowiednik naszego powiedzenia - „toucher du bois” to właśnie oznacza.


Zresztą przetestujcie sami, czego dowiecie się o waszych uczniach i co oni odkryją o polskich zwyczajach przy okazji lekcji o przesądności Polaków. Dla ułatwienia przygotowałam dla was materiał na poziomie B1/B2.


Na koniec, gdy praca z lekcją Polskie przesądy przygotuje uczniów do pełniejszego zrozumienia wideo, możecie zaserwować im fragment serialu „Czterdziestolatek” z Ireną Kwiatkowską w roli kominiarza. A co mi tam – kominiarki ;-))) To odcinek 11, od 35:54 do 37:18. Dostępny w dobrej jakości na vod.tvp.pl lub w gorszej - na youtubie.


#serialnajpjo #polskieprzesądy #kontekstkulturowy #B1 #B2 #kompletnalekcja #poszerzenieznajomościwyrażeń #czytaniezezrozumieniem #rozwijanieumiejętnościkonwersacyjnych #jpjo #jpj2 #nauczaniejpjo

274 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page