Utrwalanie godzin i czasowników rutynowych czynności (A1). Wskazówki do lekcji


Trafiliście kiedyś na stronicowy tekst, w którym godziny pojawiłyby się ponad trzydzieści razy? Nie? To proszę.

Tym razem lekcja przetestowana po wielokroć. W pierwszej wersji powstała kilka lat temu, a ostatnio przeszła gruntowny remont. Przyjrzałam się konstrukcjom, przemyślałam słownictwo i w rezultacie znacznie uprościłam pierwotny tekst. Oszczędziłam jednak, nie bez wahania, mojego potocznego faworyta, czyli czasownik szykować się. Uwielbiam ten synonim przygotowywać się, bo z jednej strony tyle w nim zwykłości, a z drugiej pobrzmiewa francuski chic.

Dla kogo i po co?

Pasuje od początku poziomu A1-. Początkującym sprawia przyjemność fakt, że mogą przeczytać niemal stronę tekstu.

Utrwala słownictwo codziennej rutyny oraz wymowę godzin w konstrukcji o + miejscownik, dlatego warto czytać go na głos. Nad godzinami można pracować w dwóch, a nawet trzech wariantach: od 1 do 12 na sposób formalny, od 1 do 24 na ten sam sposób oraz nieformalnie z użyciem za / po / wpół do.

Dlaczego warto?

Bo wszystko w kontekście utrwala się przyjemniej. Bo to całkowicie autorski tekst z ćwiczeniami na rozumienie oraz słownictwo. Bo to świetny punkt wyjścia do rozmowy o codziennych rytuałach oraz trenowania pytań.

Co by tu zmienić?

Odejdźcie od nużącego modelu: lektor pyta, uczeń odpowiada. Zamieńcie się rolami. Niech kursant zada Wam kilka pytań do tekstu. Większą grupę podzielcie na pary i poproście, aby odpytali się nawzajem. Najlepiej, żeby każde pytanie zaczynało się inaczej (gdzie, kiedy, o której, co…).

Materiał z kluczem do ćwiczeń dostępny w sklepie pod tym linkiem. Dobrej zabawy!

#A0 #A1 #codziennarutyna #godziny

135 wyświetlenia0 komentarz