top of page

Z uczuciem o mianowniku liczby mnogiej przymiotników i rzeczowników męskoosobowych (A2)


Wzbogacony o dwie i pół strony ćwiczeń i przykładów, ceniony przez Was zestaw ćwiczeń na mianownik liczby mnogiej rzeczowników i przymiotników męskoosobowych. W nowej, jeszcze skuteczniejszej odsłonie.

Zaczęło się od pytań, kiedy wreszcie. Nękania: może czas to zrobić? ile jeszcze ma czekać? Wyrzutów, że go ogranicza, tłamsi, ośmiesza czasami. A potem było rozczarowanie. Że skoro taka dla niego ważna, dlaczego trudna. Wymagająca. Ale się uparł. I posiadł znajomość mianownika liczby mnogiej przymiotników i rzeczowników męskoosobowych. I polubił. Moim kosztem.

Owocem nieoczywistej sympatii są ćwiczenia na transformacje dopełniacza na mianownik, tworzenie mianownika liczby mnogiej narodowości i liczebniki męskoosobowe dwaj, trzej, czterej / dwóch, trzech, czterech.

A konkretnie:

1. ćwiczenia utrwalające tworzenie mianownika liczby mnogiej narodowości

2. tabelka z kilkudziesięcioma przykładami narodowości

3. zadanie z liczebnikami dwaj, trzej, czterej / dwóch, trzech, czterech

4. transformacje z liczby mnogiej na pojedynczą

A W NOWEJ WERSJI DODATKOWO

5. kilkadziesiąt przykładów rzeczowników męskoosobowych w liczbie mnogiej podzielonych na cztery kategorie według przyjmowanych końcówek -y / -i / -e / -owie

6. ćwiczenie łączące liczbę mnogą w rodzaju męskoosobowym i niemęskoosobowym (pary przymiotnik rzeczownik w obu rodzajach)

7. transformacja z liczby pojedynczej na mnogą aż dwunastu niebanalnych zdań

8. ćwiczenie z mojej ulubionej serii poligon ;-), czyli dopasowywanie odpowiedniej formy czasownika (teraźniejszy, przeszły, przyszły) do rzeczownika poprzedzonego liczebnikiem.

Materiały 1, 2 i 3 dobrze komponują się z piątą lekcją podręcznika Krok po kroku 2. Czwórka wymaga większego zasobu słownictwa. Przyda się do utrwalania tematu po kilku, kilkunastu lekcjach od wprowadzenia. Ósemka (w zestawie to numer 6) to wymagające, ale bardzo bliskiej naturalnej mowie ćwiczenie dla ambitnych uczniów jpjo.

936 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page