top of page

Randki, pary i romanse, czyli lekcja 11 e-booka i jej radosne następstwa

Zaktualizowano: 25 lis 2021

Materiał lekcyjny powinien służyć realizacji określonych celów, ale też dawać uczącym się swobodę i przestrzeń. Umożliwiać wymianę myśli i niezgodę, odkrywanie i samodzielne podejmowanie decyzji. Właśnie taka jest lekcja „Kogo szuka Klara?”, o czym wkrótce Wam opowiem. Zacznijmy jednak od pytania po co.


Lekcja pozwala powtórzyć i utrwalić:

  • słownictwo związane z aktywnością fizyczną i rodziną,

  • przysłówki częstotliwości i określenia czasu w czasie przeszłym,

  • czas przeszły czasowników niedokonanych w liczbie pojedynczej.


To wszystko w kontekście, który nieczęsto trafia do podręczników języka polskiego jako obcego, a na różnych etapach życia dotyczy przecież wszystkich. O co chodzi? O miłość w różnych jej odcieniach.


Uczący poszerzą słownictwo o określenia: zakochać się, być zakochanym, randkować, mieć romans, brać ślub i rozwód (ćwiczenia 6-8). Dowiedzą się, kim jest była żona i były mąż, partner i partnerka, chłopak i dziewczyna, kochanek i kochanka (ćwiczenie 5). Dobiorą w pary do rozmowy i wspólnej podróży 6 osób siedzących w jednym przedziale pociągu. Pomoże im w tym czytanka o ich stylu życia i zainteresowaniach oraz ćwiczenie 4. Opisane postacie okazały się na tyle barwne, że kursanci i kursantki z zaangażowaniem komentują ich charaktery i szukają odniesień do rzeczywistości pozalekcyjnej.


Bonus za wolny wybór


W ćwiczeniu 8 uczący_e się języka polskiego jako obcego mają za zadanie ponumerować chronologicznie historię miłości Karoliny i Jarka. Kiedy je pisałam, miała w głowie własny scenariusz – miłość, ślub, romans, rozwód i nowy związek.

W pracy z lekcją okazało się, że uczniowie i uczennice zmieniają kolejność zdarzań według własnej wrażliwości i tego, co oznacza dla nich szczęśliwe zakończenie. Pewnego razu kursantka wykreśliła romans i rozwodowy wątek, oznajmiając z dumą: – O nie, tak nie będzie.


Moje wszelkie oczekiwania przeszła jednak wiadomość z ostatniej chwili. Wkrótce po zajęciach z wykorzystaniem miłosnej lekcji, gratulowałam kursantowi zaręczyn.


Brzmi romantycznie i walentynkowo? Oczywiście, ale lekcja sprawdzi się też przy innych okazjach, zwłaszcza po drugim-czwartym rozdziale Startu 2.


Nie masz jeszcze e-booka, skorzystaj z niższej ceny na Black Friday. To pierwsza od kwietniowej premiery e-booka promocja i coś mi mówi, że szybko się nie powtórzy.

Cena 49 złotych obowiązuje tylko od 24 do 28 listopada 2021 r.Commenti


bottom of page