top of page

Olga Tokarczuk - lekcja o polskiej noblistce na A1/A2

Tekst czyta się genialnie. Robiłam to tysiąc razy w całości i w częściach. Ma ogromny potencjał lekcyjny - świetnie fragmenty o rodzinie i poniemieckim za dużym domu. Pewnie kiedyś z nich skorzystam. Jednak tym razem z reportażu Magdaleny Grzebałkowskiej „Grzywka Jagi Hupało” wyłowiłam tę scenę:


"Wracam z obozu pociągiem, obok mnie koleżanka - psycholog i poetka, która pracowała w Augustowie z dziećmi, a o piątej rano zrywała się na jogę. Ona mnie nagle pyta: - Co ty byś chciała robić w życiu, ale tak naprawdę?

- Modę, pokazy, wielkie wydarzenia - odpowiadam. Jestem zaskoczona tym, co mówię, ponieważ wcześniej sobie tego nie uświadamiałam.

- A ja marzę, żeby pisać książki.

Ta koleżanka to Olga Tokarczuk."*

Inspirowana nią rozmowa w pociągu pojawia się w sylwetce Olgi Tokarczuk, który znajdzie w lekcji. Brzmi oczywiście inaczej, co wynikało z konieczności uproszczenia go i przystosowania do umiejętności uczniów języka polskiego jako obcego na poziomie A1 -A2. Ale i tak robi na uczniach wrażenie.

Poza tym z tekstu uczniowie dowiedzą się, gdzie Tokarczuk dorastała i studiowała, o jej pierwszej pracy i pisarskim debiucie, o ważnych momentach w karierze i ekranizacjach książek.


Do tego aż 6 aktywności rozwijających różne sprawności językowe - od pracy nad czytaniem ze zrozumieniem, przez poszerzenie kompetencji kulturowych, rozwijanie umiejętności konwersacyjnych i utrwalanie narzędnika z nazwami zawodów i konstrukcji "pracować jako", "debiutować jako", "robić karierę jako". Kliknij, żeby przejść do materiału.


Materiał na pełne 90 minut lekcji, dzięki której uczniowie poszerzą wiedzę na temat Olgi Tokarczuk (jej biografii i twórczości), poznają innych literackich noblistów z Polski, poszerzą kompetencje kulturowe, rozwiną umiejętności rozumienia tekstu i prowadzenia konwersacji na poziomie początkującym.
285 wyświetleń0 komentarzy

Comentarios


bottom of page