Cel – wzbudzenie chęci do opowiadania u bardzo początkujących uczniów #jpjo. Sposób – wzruszające #wideo z czekoladowym labradorem w tle i ciekawy tekst. A to wszystko dobrane do tematu, który niejednemu uczniowi i lektorowi jest bliski - samodzielna #podróż na studia do dużego miasta.
Nie przeczę - odgrywanie scenek ma praktyczne znaczenie, a streszczanie dialogu pozwala powtórzyć słownictwo i struktury. Jednak żadna z tych aktywności nie wywoła u ucznia jpjo nagłego porywu serca. Nie wzruszy. Nie rozczuli. Nie przywoła ważnych wspomnień. A przecież wzbudzenie pozytywnych emocji w procesie uczenia się - nie tylko polskiego jako obcego - sprzyja zapamiętywaniu, zwiększa motywację i aktywność.
Z wagi emocji zdaje sobie również sprawę świat reklamy. Skąd zalew tkliwych spotów, które płyną do nas z ekranów. Dlatego warto połączyć siły – ciepłą opowieść o ojcowskiej miłości i trosce z reklamy niemieckiego koncernu z zestawem lekcyjnym skrojonym na miarę ucznia z poziomu bardzo początkującego.
Wszystko po to, by maksymalnie zachęcić do mówienia z użyciem między innymi:
nazw środków transportu i czasownika #jechać,
nazw miejsc z #przyimkami do oraz w,
nazw członków rodziny.
W lekcji znajdziecie aktywności ćwiczące różne sprawności językowe – od rozwijania umiejętności konwersacyjnych, poprzez koniugację czasowników (głównie -am/-asz i -ować) aż po czytanie ze rozumieniem.
Jak zacząć?
Warto przygotować przed lekcją ilustracje do słów z ćwiczenia 4 (las, droga, jezioro, dworzec, most itd.). Uczniowie i uczennice jpjo mogą je dopasować do słów. Dzięki temu sprawdzicie znajomość słownictwa i wyjaśnicie to, co nowe.
Można zapytać grupę o wspólny temat wszystkich słów. Zwłaszcza jeśli wykorzystacie lekcję tuż po wakacjach.
Potem obejrzyjcie wspólnie wideo (kod QR). Zapytajcie:
kim są osoby na filmiku?
ile mają lat?
dokąd jadą najpierw?
dokąd jadą potem?
dlaczego?
Przy pracy grupowej macie szanse na uzyskanie wielu uzasadnień. Warto ich wszystkich wysłuchać. Dopytać o inne możliwości.
Potem możecie poprosić o ponowne obejrzenie i równoczesne wykonianie ćwiczenia 4.
W kolejnym kroku sięgnijcie do ćwiczenia 3, które przygotuje leksykalnie i gramatycznie do rozumienia czytanki i opowiadania historii z reklamy. Do tego przećwiczy koniukacje czasowników -am/asz, -ować oraz jechać i iść.
W tym momencie jesteście gotowi do pracy z tekstem. Po 1/3 i 2/3 tekstu możecie zapytać:
o jakie nowe informacje wzbogaciła się historia?
czy ich przypuszczenia (relacje między postaciami, cel podróży) były słuszne?
jak wspominają swój wyjazd na studia, do szkoły? (rozmowa do przeprowadzenia w czasie teraźniejszym).
Po przeanalizowaniu i omówieniu tekstu w sposób, który lubicie, a następnie wykonaniu ćwiczenia 1 oraz aktywności A uczący się języka polskiego jako obcego mogą w parach lub samodzielnie:
przygotować inną wersję wydarzeń (ćwicznie 5),
zabawić się w dziennikarza/dziennikarkę, który z offu komentuje oglądany filmik.
Ćwiczenie 2 polecam jako pracę domową do samodzielnego przeanalizowania, odszukania reguł i znaczenia słownictwa. Rezultaty i wątpliwości omówcie na kolejnej lekcji.
Dla kogo?
Lekcja sprawdza się przy rozdziałach 7-8 podręcznika Start 1. Posłuży też przy 11 rozdziale Krok po kroku 1. Uczący się muszą znać czasowniki iść i jechać, środki transportu i podstawowe nazwy członków rodziny.
#rodzina #podróż #A0 #A1 #studenci #dorośli #pies #jechać #środkitransportu #Start1 #polskijakoobcy #polishforforeigners #wideonajpjo #wideonalekcję #czytaniezezrozumieniem #czytanie #mówienie #początkujący #lekcjapolskiegojakoobcego #koniugacja #ować #ebook #czytaszimowiszpopolsku #czytankipopolsku #pogoda #pisanie
Commenti