top of page

O podróży z domu na studia i o rodzinie – jak pracować z lekcją 7 „Czytasz i mówisz po polsku”

Cel – wzbudzenie chęci do opowiadania u bardzo początkujących uczniów #jpjo. Sposób – wzruszające #wideo z czekoladowym labradorem w tle i ciekawy tekst. A to wszystko dobrane do tematu, który niejednemu uczniowi i lektorowi jest bliski - samodzielna #podróż na studia do dużego miasta.Nie przeczę - odgrywanie scenek ma praktyczne znaczenie, a streszczanie dialogu pozwala powtórzyć słownictwo i struktury. Jednak żadna z tych aktywności nie wywoła u ucznia jpjo nagłego porywu serca. Nie wzruszy. Nie rozczuli. Nie przywoła ważnych wspomnień. A przecież wzbudzenie pozytywnych emocji w procesie uczenia się - nie tylko polskiego jako obcego - sprzyja zapamiętywaniu, zwiększa motywację i aktywność.


Z wagi emocji zdaje sobie również sprawę świat reklamy. Skąd zalew tkliwych spotów, które płyną do nas z ekranów. Dlatego warto połączyć siły – ciepłą opowieść o ojcowskiej miłości i trosce z reklamy niemieckiego koncernu z zestawem lekcyjnym skrojonym na miarę ucznia z poziomu bardzo początkującego.


Wszystko po to, by maksymalnie zachęcić do mówienia z użyciem między innymi:

 • nazw środków transportu i czasownika #jechać,

 • nazw miejsc z #przyimkami do oraz w,

 • nazw członków rodziny.

W lekcji znajdziecie aktywności ćwiczące różne sprawności językowe – od rozwijania umiejętności konwersacyjnych, poprzez koniugację czasowników (głównie -am/-asz i -ować) aż po czytanie ze rozumieniem.Jak zacząć?

Warto przygotować przed lekcją ilustracje do słów z ćwiczenia 4 (las, droga, jezioro, dworzec, most itd.). Uczniowie i uczennice jpjo mogą je dopasować do słów. Dzięki temu sprawdzicie znajomość słownictwa i wyjaśnicie to, co nowe.


Można zapytać grupę o wspólny temat wszystkich słów. Zwłaszcza jeśli wykorzystacie lekcję tuż po wakacjach.


Potem obejrzyjcie wspólnie wideo (kod QR). Zapytajcie:

 • kim są osoby na filmiku?

 • ile mają lat?

 • dokąd jadą najpierw?

 • dokąd jadą potem?

 • dlaczego?

Przy pracy grupowej macie szanse na uzyskanie wielu uzasadnień. Warto ich wszystkich wysłuchać. Dopytać o inne możliwości.


Potem możecie poprosić o ponowne obejrzenie i równoczesne wykonianie ćwiczenia 4.


W kolejnym kroku sięgnijcie do ćwiczenia 3, które przygotuje leksykalnie i gramatycznie do rozumienia czytanki i opowiadania historii z reklamy. Do tego przećwiczy koniukacje czasowników -am/asz, -ować oraz jechać i iść.


W tym momencie jesteście gotowi do pracy z tekstem. Po 1/3 i 2/3 tekstu możecie zapytać:

 • o jakie nowe informacje wzbogaciła się historia?

 • czy ich przypuszczenia (relacje między postaciami, cel podróży) były słuszne?

 • jak wspominają swój wyjazd na studia, do szkoły? (rozmowa do przeprowadzenia w czasie teraźniejszym).

Po przeanalizowaniu i omówieniu tekstu w sposób, który lubicie, a następnie wykonaniu ćwiczenia 1 oraz aktywności A uczący się języka polskiego jako obcego mogą w parach lub samodzielnie:

 • przygotować inną wersję wydarzeń (ćwicznie 5),

 • zabawić się w dziennikarza/dziennikarkę, który z offu komentuje oglądany filmik.

Ćwiczenie 2 polecam jako pracę domową do samodzielnego przeanalizowania, odszukania reguł i znaczenia słownictwa. Rezultaty i wątpliwości omówcie na kolejnej lekcji.


Dla kogo?

Lekcja sprawdza się przy rozdziałach 7-8 podręcznika Start 1. Posłuży też przy 11 rozdziale Krok po kroku 1. Uczący się muszą znać czasowniki iść i jechać, środki transportu i podstawowe nazwy członków rodziny.

185 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page