top of page

Kto pyta, nie błądzi – jak pracować z lekcją 3 e-booka „Czytasz i mówisz po polsku”

Miałam kiedyś okazję obserwować lekcję pokazową jpjo, podczas której wszystko wydawało się odpowiednio dobrane do poziomu kursanta – słownictwo i gramatyka, stopień trudności dialogu, tempo odtwarzanego nagrania. A jednak lekcja szła jak po grudzie. Gdzie tkwił problem?


Lektorka zadawała pytania. Uczeń odpowiadał: – Nie wiem. Lektorka odtwarzała ponownie nagranie. Uczeń wciąż nie radził sobie z odpowiedziami.

Wspólnie przeczytali podręcznikowy dialog, ale to nie rozwiązało problemu.

Nie pomogły próby tłumaczenia słów. Uczeń zapewniał, że wszystko w tekście rozumie. Nic nie dało zwracanie się do niego po angielsku. Nie był w stanie odpowiedzieć na żadne z zadawanych pytań. Nie przez złośliwość, małomówność, nieśmiałość czy chorobę gardła.


Co nie zagrało?

Po czasie okazało się, że kursant nie mógł przyporządkować informacji z tekstu do pytań, ponieważ myliły mu się zaimki pytające.

Z ciągu „gdzie/kiedy/z kim/o której jest spotkanie?” identyfikował tylko dwa ostatnie słowa. Sytuacja patowa. Niestety wcale nie taka rzadka.

Zaimki pytające sprawiają trudność wielu uczącym się języka polskiego jako obcego. Między innymi dlatego, że zwykle to my, lektorzy i lektorki zadajemy pytania. A uczniowie odpowiadają. Szkolna rutyna nie przystaje do sytuacji życiowych. Bez umiejętności zadawania kursanci i kursantki nie poradzą sobie w sklepie, restauracji czy pracy.


Jak temu zaradzić?

Aby przeprowadzić zajęcia języka polskiego dla obcokrajowców zorientowane na pytania, sięgnijcie po lekcję 3 Justyna rezerwuje pokój e-booka „Czytasz i mówisz po polsku”. Jej podstawowym celem jest przećwiczenie zaimków:

 • czy,

 • jak

 • kiedy,

 • gdzie,

 • ile,

 • jaki/jaka/jakie,

 • od/do której.

Służy temu lekcyjna czytanka oraz ćwiczenia 2, 3 i 6.

Podczas lekcji możecie również oswajać uczących się z niezwykle potrzebnym i otwierającym „dlaczego”. Uwielbiam to pytanie, ponieważ zmusza do odpowiadania zdaniem, nie zaś pojedynczym słowem. Idealnie nadaje się do tego ćwiczenie 1, w którym uczniowie muszą zidentyfikować zdjęcia pasujące i niepasujące do dialogu. I oczywiście w prosty sposób, opierając się na tekście, wyjaśnić dlaczego tak wybrali.


Dla kogo?

Justyna rezerwuje pokój sprawdzi się po 6 lekcji „Start 1” i „Hurra”.

Jeśli pracujecie z „Krok po kroku 1”, sięgnijcie po lekcję przy 4-5 rozdziale.

Aby móc swobodnie pracować z lekcją, uczniowie powinni znać dni tygodnia i słowa: dzisiaj, jutro, śniadanie, pokój, samolot, samochód. Przyda im się również znajomość czasowników -ować (kosztować, rezerwować, planować), mieć, nazywać się i być.


Co rozwija ta lekcja?

Przede wszystkim umiejętności komunikacyjne, takie jak zadawanie pytań, odpowiadanie na pytania, rozmowa przez telefon w celu rezerwacji pokoju hotelowego.

Dodatkowo umożliwia:

 • poszerzenie i utrwalanie słownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem zaimków pytających,

 • rozwijanie umiejętności czytania na głos, czytania ze zrozumieniem i rozumienia ze słuchu.

Jak zacząć?

Możecie poprosić uczniów o przyjrzenie się zdjęciom z ćwiczenia 1 i znalezienie tematu, który ilustrują. Dajcie im możliwość podania kilku odpowiedzi, np. wakacje, lato, relaks, urlop, sierpień. To ważne, zwłaszcza podczas zajęć grupowych. Skorzystajcie z tej okazji do przeprowadzenia powtórki tego, co już znają.

Poproście, aby:

a) każdy dopisał lub dopowiedział po 3 słowa, które pasują do tematu,

b) w parach zdecydowali:

 • kto lubi podróż samolotem, a kto samochodem?

 • kto lubi śniadanie w hotelu, a kto robi śniadanie sam?

 • kto lubi rezerwować pokój w hotelu, a kto mieszkanie na Airbnb?

Przy okazji możecie chwilę porozmawiać na tematy związane z hotelem i podróżami, np.:

 • Czy śniadanie w hotelu w Polsce jest drogie? Ile kosztuje?

 • Czy znasz dobry hotel w Polsce? Jak się nazywa? Gdzie jest? Dlaczego jest dobry?

Kolejny krok

a) Uczniowie czytają tekst samodzielnie i decydują, które zdjęcie z ćwiczenia 1 nie pasuje do tematu i dlaczego. W ten sposób ćwiczycie rozumienie tekstu.

b) Czytacie uczniom tekst i na tej podstawie decydują, które zdjęcie nie pasuje do tematu i dlaczego. W ten sposób ćwiczycie rozumienie ze słuchu.


Dalej postępujecie z dialogiem, jak lubicie. Czytacie z podziałem na role. Tłumaczycie nowe słowa. Pod jednym warunkiem – nie zajmujecie się pytaniami. Nie wyjaśniacie, co znaczy: jak, kiedy, gdzie, o której, czy, jaki/jaka/jakie oraz ile. Do tego służy kolejne ćwiczenie.


Odkrywanie

W ćwiczeniu 2 łączymy sprawdzenie rozumienia tekstu z pracą nad pytaniami. Uczniowie wybierają odpowiedź spośród sugerowanych. A potem samodzielnie podają własną zgodnie z treścią dialogu. Dzięki temu najpierw przypominają sobie lub odkrywają znaczenie słowa. Potem wykorzystują tę wiedzę w praktyce.


Automatyzacja

Po ćwiczeniu 3 możecie zaproponować uczniom, aby utworzyli jak najwięcej pytań do czytanki. Ćwiczenie możemy przeprowadzić na kilka sposobów.

a) Uczniowie w parach zadają sobie na przemian pytania i udzielają odpowiedzi.

b) Uczniowie spisują pytania na kartce. Wygrywa autor/autorka najdłuższej listy prawidłowych pytań.

c) Uczniowie mogą też ułożyć i spisać pytania dla innej pary, pozostawiając miejsce na pisemną odpowiedź. Taką gotową listę pytań możecie wykorzystać jako pracę domową.


Co dalej?

Ćwiczenie 5 może posłużyć jako kolejny pretekst do tworzenia pytań, ale też do rozmowy z uczniami albo między uczniami. Mogą:

 • poszukać w grupie osoby, która najbardziej pasuje do ich profilu podróżniczego,

 • porozmawiać w parach i przedstawić upodobania kolegi lub koleżanki na forum grupy.

Ćwiczenie 6 można odegrać w parach lub wykonać samodzielnie jako pracę domową.


Działajcie po swojemu. Szukajcie pomysłów. Testujcie. Uczcie pytać, nie tylko odpowiadać z wykorzystaniem „Czytasz i mówisz po polsku” i waszych ulubionych materiałów.
100 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page