top of page

Rebecca Solnit nie tylko na 8 marca - dyskusja wokół cytatów

Zaktualizowano: 17 paź 2019


Lekcja nie tylko na 8 marca dla zaawansowanych (B2-C2), wrażliwych uczennic i uczniów o otwartych głowach. Rebecca Solnit to dziennikarka, historyczka, aktywistka i autorka 20 książek. Z jej eseju „Mężczyźni objaśniają mi świat” zaczerpnęłam większość cytatów, które stanowią podstawę pracy na proponowanych zajęciach.

Co w lekcji?

Dwie strony cytatów z książki książki „Mężczyźni objaśniają mi świat” oraz rozmowy, która ukazała się w magazynie „Wysokie Obcasy”. Dosadnych, mądrych, feministycznych, na przykład:

"Zarówno twierdzenie, że wszystko jest już jak należy, jak i powtarzanie, że nigdy nie będzie lepiej, są sposobem na to, by dojść donikąd, albo żeby uniemożliwić sobie dojście dokądkolwiek."

Krótka notka biograficzna autorki.

Strona wyrażeń ułatwiających wyrażanie zdania w dyskusji. Bo w lekcji właśnie o to chodzi. O argumentowanie, szukanie przykładów, zabieranie głosu w dyskusji, pisemny komentarz do tekstu.

A przy okazji o ćwiczenie rozumienia tekstu autentycznego na poziomach B2, C1, C2.

Co zrobić, żeby otrzymać lekcję bezpłatnie?

Krok drugi - wydrukować. Strona trzecia, czyli ta z wyrażeniami, przyda się uczniom nie tylko podczas tej lekcji.

Jak pracować?

Na początku można zapytać uczniów, czy słyszeli o Solnit lub o angielskim terminie "mansplaining". Czy mają pomysł na polskie tłumaczenie tego słowa? Być może uda im się zaproponować coś ciekawszego niż funkcjonujące obecnie "panjaśnienie". Mała zabawa ze słowotwórstwem nikomu nie zrobi krzywdy :)

1. Rozwijanie umiejętności argumentowania w wypowiedzi ustnej.

Uczniowie zapoznają się z cytatami. Mogą w parach uzgodnić, czy i jak rozumieją sens całego tekstu i poszczególnych słów. Potem prosimy każdego o wybranie jednego cytatu i przygotowanie trzyminutowej wypowiedzi, w której ustosunkują się do treści. Nie ważne, czy podzielają zdanie Solnit czy nie, powinni poprzeć swoją opinię argumentami lub przykładami.

2. Rozwijanie umiejętności argumentowania w wypowiedzi pisemnej.

Można poprosić uczniów o przygotowanie tekstu o długości 180 słów dla poziomu B2 lub 280 dla poziomu C1, w którym zajmą stanowisko na jeden z tematów poruszanych przez Solnit.

Zwróćcie uwagę na ostatnią na mojej liście wypowiedź autorki. Porusza w niej kwestię traktowania dorobku artystycznego twórców znanych z niewłaściwego, czasami wręcz karalnego stosunku do kobiet.

Wobec premiery filmu "Leaving Neverland" na HBO i decyzji wielu radiostacji, aby zaprzestać grania muzyki Michaela Jacksona, cytat nabiera nowego wymiaru.

81 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page