top of page

Kross, czyli polska rowerowa potęga A1-A2+


Co produkujemy i od kiedy? Dokąd eksportujemy polskie jabłka? Czy polskie firmy inwestują za granicą? I czy to prawda, że Łaciate dobrze sprzedaje się w Chinach? - moi klienci nieustannie podpytują o naszą gospodarkę. Często wrzucam im skrawki ekonomicznych wiadomości do ćwiczeń gramatycznych. Czasami wykorzystuję ich zaciekawienie polską marką, aby przygotować o niej lekcję. Bohaterem dzisiejszej został rowerowy potentat Kross.

Lekcja sprawdzi się już na poziomie A1 (na przykład po pierwszej części podręcznika Start1) do pracy polegającej na:

- rozwijaniu umiejętności globalnego i szczegółowego rozumienia tekstu,

- poszerzenia słownictwa handlowego,

- rozwijania umiejętności pisania z wykorzystaniem informacji z tekstu,

- prostej rozmowy oraz

- bazowego rozumienia ze słuchu autentycznego nagrania.

Z uczniami na poziomie od A1+ do A2 mamy możliwość przeprowadzenia pogłębionej, ciekawej dyskusji o motywacjach i celach, zaawansowanego rozumienia ze słuchu oraz pracy z czasami. Tekst o początkach, rozwoju i planach firmy Kross, będący podstawą lekcji, jest napisany w czasie teraźniejszym. Opowiadając historię marki uczniowie zwykle naturalnie przechodzą na czas przeszły.

Z czego składa się lekcja?

  1. oryginalny stronicowy tekst, przy pisaniu którego korzystałam z informacji ze strony firmy Kross oraz z kilku biznesowych artykułów,

  2. polsko-angielskiego słowniczka (7 głównie handlowych pojęć),

  3. ćwiczenia rozgrzewkowego,

  4. ćwiczenia na rozumienie tekstu,

  5. ćwiczenia leksykalnego,

  6. pytań do rozmowy o motywacjach i celach,

  7. ćwiczenia leksykalno-gramatycznego (głównie praca nad koniugacją -ować).

  8. ćwiczenia pisemnego wymagającego przetworzenia informacji z tekstu,

  9. ćwiczenia na rozumienie ze słuchu wraz z linkiem do materiału wideo.

Jak pracować z lekcją?

Ćwiczenie 1 - korzystając ze słów kluczy, jeszcze przed lekturą tekstu, uczniowie parach lub trójkach próbują zgadną, o jakiej firmie mowa i czym się ona zajmuje.

Ćwiczenie 2 to zdania sprawdzające rozumienia tekstu (TAK lub NIE do wyboru). Warto prosić uczniów o uargumentowanie lub wskazanie w artykule, dlaczego wybierają daną odpowiedź.

Ćwiczenia 3 i 5 powtarzają za tekstem, a tym samym utrwalają dużą porcję czasowników biznesowych, w tym zakończonych na -ować (montować, handlować, współpracować).

Ćwiczenie 6 polega na zbudowania chronologicznego planu tekstu. Można je wykorzystać jako pracę domową.

Ćwiczenie 7 jest oparte na wideo. Warto przed lekcją zastanowić się, w jakim stopniu uda się je wykorzystać we własnej grupie docelowej i co zainteresuje w nim waszych słuchaczy.

Dlaczego jeszcze warto?

Żeby zrównoważyć naszą nauczycielską tendencję. Lubimy pokazywać kraj, którego języka uczymy, przez pryzmat tego, co nam bliskie. Kina, kuchni, popkultury czy świątecznych tradycji. Takie podejście ma niemało zalet. Działamy z pasją. Bazujemy na własnej, szerokiej wiedzy. Jesteśmy autentyczni i zaangażowani w to, co chcemy przekazać. Ale taka optyka ma też co najmniej jedną wadę. Jeśli uczeń nie podziela naszych zainteresowań, jego koncentracja na temacie wyczerpie się dużo wcześniej, niż byśmy sobie tego życzyli. Bo w centrum stawiamy to, my uznajemy za ważne i godne poznania, odsuwając na boczny tor ciekawość i potrzeby ucznia.

Ta lekcja daje zaś szansę, aby pokazać Polskę od strony, która interesuje ludzi biznesu – kariery okresu transformacji, współpracy polskiej marki z zagranicznymi firmami i ambicji naszych czołowych biznesmenów.

172 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page