top of page

Więcej odwagi dziewczyny! Inspirujący tekst z ćwiczeniami komunikacyjnymi i leksykalnymi A2-/B1-


Kiedy podczas konferencji TED2016 w Vancouver Reshma Saujani wyartykułowała: - Chłopcy są uczeni odwagi, dziewczynki - perfekcji - relacja z jej wystąpienia obiegła światowe media. Treściwa, wyważona, skłaniająca do dyskusji. Nie miałam wątpliwości, że to doskonała baza pozostającej w głowie feministycznej lekcji.

Dlaczego warto?

Bo tekst, na którym opiera się materiał przemawia do kobiet niezależnie od wieku i funkcji. Budzi emocje, sprzyja autorefleksji. Każdy z paragrafów ma się ochotę skomentować.

Po niezbędnym uproszczeniu i skróceniu, którego dokonałam, otrzymujecie stronicowy zwarty artykuł. Jego dodatkową zaletą jest kondensacja słownictwa związanego z zawodowymi wyzwaniami i cechami charakteru.

Co wchodzi w skład lekcji?

Trzy ćwiczenia: leksykalne, konwersacyjne i leksykalno-konwersacyjne oraz przystosowany do potrzeb uczących się tekst autentyczny.

Jak pracować?

Na początek ćwiczenie wprowadzające słownictwo, które ułatwi rozumienie tekstu. Podczas podziału słów na trzy wskazane kategorie warto zachować elastyczność. Zachęcajmy uczniów do objaśniania swoich wyborów. Pytajmy, dlaczego słowo pasuje według nich to konkretnej kategorii. Wychodząc poza szablon, zachęcimy ich do mówienia.

Wprowadzone słowa osoba ucząca się będzie mogła wykorzystać w rozmowie, do której zaproponowałam 7 otwartych pytań. Gdy już opowie nam o sobie w środowisku zawodowym, poprosimy ją o dokonanie stymulującego do autorefleksji porównania (tabela w ćwiczeniu 3). Jakiego? Sprawdźcie sami w lekcji „Więcej odwagi dziewczyny”.

Z tak przygotowaną (czyt. rozgrzaną i pełną słownictwa) głową, może przejść do lektury tekstu, który z pewnością nie pozostawi jej obojętną.

181 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page